Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Coraz większa świadomość pacjentów skłania ich do poszukiwania rozwiązań ortodontycznych, gwarantujących nie tylko piękny, ale przede wszystkim zdrowy i funkcjonalny uśmiech.

Proponujemy szereg rozwiązań ortodontycznych, tj.:

 1. aparaty ruchome akrylowe (możliwość wybrania koloru)
 2. aparaty stałe estetyczne porcelanowe i szafirowe
 3. aparaty stałe metalowe
 4. aparaty stałe samoligaturujące
 5. aparaty stałe pomocnicze
 6. szyny korygujące Clear Aligner - NOWOŚĆ

Aparaty ruchome zaleca się dzieciom między 4 a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe, jakkolwiek znajdują one zastosowanie również u ludzi dorosłych. Każdego pacjenta należy postrzegać indywidualnie i nie można jednoznacznie określić wieku do stosowania aparatów ruchomych.

Aparat stały Konstancin

Aparat stały to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi ortodontycznych. Składa się z zamocowanych na zębach metalowych, ceramicznych lub lingwalnych (znajdujących się od strony języka) elementów, połączonych ze sobą specjalnymi drutami. Ortopedyczne właściwości aparatu stałego pozwalają na precyzyjną kontrolę ruchu zębów, co sprawia, że jest on skutecznym narzędziem w korekcie różnych wad zgryzu. Cała terapia ma na celu stopniowe przesuwanie się zębów do pożądanej pozycji, w czym mają pomóc założone na zębach elementy.

Aparaty stałe są stosowane przede wszystkim w przypadkach, gdzie konieczna jest kompleksowa korekta, a także w przypadkach młodych pacjentów, których układ zębów i szczęki wciąż się rozwija. Aparat stały może być także wyborem dla dorosłych pacjentów, szczególnie przy  zaawansowanych problemach ortodontycznych. Nowoczesne aparaty stałe cechuje estetyczny design, a dostępność różnych typów materiałów pozwala na dostosowanie aparatu do indywidualnych preferencji pacjenta.

Aparat stały zaleca się młodzieży i dorosłym. Pozwala on na korygowanie wad zgryzu znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, mocowanych do szkliwa specjalnym klejem. Do nich przytwierdzony jest sprężysty drut, wywierający na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu ortodontycznego uzależniona jest od wady zgryzu.

Oprócz wizyt przygotowawczych i założenia aparatu proces leczenia aparatem stałym obejmuje wizyty kontrolne, podczas których lekarz ustawia druty aparatu w taki sposób, aby skutecznie korygowały zgryz.

CZY WIESZ,ZE:

Leczenie ortodontyczne przedprotetyczne.

Leczenie ortodontyczne przedprotetyczne polega na tym, że ortodonta zmienia ustawienie zębów pacjenta w taki sposób aby protetyk mógł wykonać prawidłowo uzupełnienia protetyczne stałe (korony, mosty, implanty) lub wyjmowane (protezy szkieletowe i inne). Często niewielka korekta ortodontyczna sprawia, że zamiast wyjmowanej protezy można wykonać np. implant, lub most co w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta.

Ortodonta Konstancin-Jeziorna

Wskazaniem do wizyty u ortodonty są wszelkiego rodzaju nieprawidłowości zgryzu. Na wizytę warto umówić się, gdy pacjent lub opiekun pacjenta zauważy problemy z zamykaniem ust, trudności w żuciu oraz gdy pojawią się dolegliwości bólowe związane z układem szczękowym. Ortodonta to specjalista, który pomaga w przypadku krzywych zębów oraz nieprawidłowości w zakresie symetrii szczęki. Zaleca się również, aby udać się do specjalisty profilaktycznie z dziećmi w celu sprawdzenia zgryzu u małego pacjenta oraz dokonania diagnostyki i, jeżeli zajdzie taka potrzeba, wczesnego wprowadzenia leczenia.

Leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym i aparatem stałym wykonujemy w gabinecie w miejscowości Konstancin-Jeziorna. Na wizytę można umówić się telefonicznie bądź osobiście.

 

 

 • Aparaty na zęby - zdejmowane Ten typ aparatu pacjent sam zakłada i zdejmuje z zębów. Aparaty na zęby zdejmowane mają szeroki zakres działania i dużo zastosowań, ale są skuteczne przede wszystkim u dzieci i wymagają dużej współpracy pacjenta (należy je systematycznie nosić).
  Stałe kosmetyczne Różni go od aparatu metalowego dużo ładniejszy wygląd, ponieważ materiał z jakiego wykonane są zamki jest jasny. Zamki mogą być wykonane min. z porcelany i wtedy są białe, lub z kryształu – wówczas są zupełnie przezroczyste. Oferta ta skierowana jest do osób, którym zależy na wysokiej estetyce, oraz pacjentów dotkniętych alergią na nikiel i inne stopy metali.
  Stałe metalowe(klasyczne) Aparat stały metalowy jest standardową wersją stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z opasek zakładanych na zęby trzonowe i zamków przyklejanych do wszystkich zębów. Elementy te umocowane są na stałe przez cały okres leczenia ortodontycznego. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta aktywuje aparat tzn. sprawia, że aparat zaczyna prawidłowo działać. Wtedy też wymieniane są kolorowe gumeczki: ligatury na zamkach (co często bywa najbardziej oczekiwaną przez pacjentów częścią wizyty). Ligatury mogą być kolorowe, mogą być w barwach stonowanych (zasłaniających metal aparatu).
  Stałe samoligaturujące Jest to najnowsza generacja aparatów stałych. Wprowadzone przez producentów zmiany techniczne sprawiają, że aparat działa małymi siłami, ale bardzo skutecznie. W tym rodzaju aparatu wyeliminowano ligatury, a stosowane łuki są wykonane z bardzo dobrych, zaawansowanych technologicznie materiałów. Wizyty kontrolne na początku leczenia mogą odbywać się dużo rzadziej przy zachowanej aktywności aparatu. Dla określonej grupy pacjentów jest to bardzo dobra metoda leczenia. W małym stopniu odczuwa się dyskomfort noszenia aparatu, a efekty są bardziej trwałe. W tradycyjnych zamkach natomiast ligatury stawiają większy opór uniemożliwiając po pewnym czasie przesuwanie zębów, dlatego tak często wymagane są wizyty pacjenta, z reguły co 30 dni. Co jeszcze wpływa na większy komfort pacjenta? Zamki mają bardziej obłe krawędzie i nie posiadają skrzydełek na gumowe ligatury przez co nie powodują tylu podrażnień błon śluzowych warg i wewnętrznej strony policzków co tradycyjne aparaty.
  Stałe pomocnicze Aparaty stałe o różnej budowie i przeznaczeniu, czasami stosowane są samodzielnie, a czasem wraz z klasycznym aparatem stałym. Do tej grupy zaliczamy: aparat Quad-helix, przerzut podniebienny, stałą zaporę dla języka.
  Clear Aligner Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem przezroczystych nakładek, których zadaniem jest prostowanie zębów. Nakładki Clear Aligner są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania i niweluje ryzyko wystąpienia alergii. Wykonywane metodą termoformowania na urządzeniach firmy SCHEU DENTAL z użyciem nowej technologii i analizy cyfrowej. Metoda Clear Aligner to nieinwazyjna terapia ortodontyczna przeznaczona zwłaszcza dla osób ceniących sobie estetykę. Z nakładkami Clear Aligner można swobodnie rozmawiać i śmiać się. Głównymi zaletami nakładek CA jest wysoki komfort, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.